Як правильно підібрати освітлення для ванної
Царство чистоти і торжество гігієни - це ванна кімната, один з улюблених об'єктів креативних дизайнерів, що створюють воістину шедевральні інтер'єри для будинків і квартир. Але навіть використання новітнього сантехнічного обладнання та сучасних оздоблювальних матеріалів не врятує проект від провалу, якщо належна увага не приділено грамотному підбору і розташування приладів, що дозволяють розставити світлові акценти і піднести красу, створену інтер'єрними майстрами в найвигіднішому світлі.
ЩО ВПЛИВАЄ НА ОБЛАШТУВАННЯ СВІТЛА У ВАННІЙ
Вам здається, що в вас помер великий художник, і ви цілком впораєтеся з дизайном ванній, але якщо очікування не виправдалися, то це загрожує лише витратами на будматеріали (які підуть на викид) і зниженням, як виявилося, надмірно завищеною самооцінки. Гірше, якщо ви вирішите, що можете «на око» впоратися з електротехнічної складової проекту: удар струмом, коротке замикання, зіпсована проводка - не найприємніші моменти. Але навіть якщо все освітлення справно запрацює, не факт, що світла буде достатньо, або він навпаки, буде різати очі, блікуя в кахлі або дзеркалах. Щоб уникнути аматорських помилок, краще звернутися до професійних проектувальникам, віддавши їм на відкуп розрахунки кількості приладів освітлення, їх конфігурацію і потужність для створення гармонійного проекту ванної кімнати вашої мрії. але, щоб поставити виразну завдання виконавцю, слід розуміти елементарні правила, які в тій чи іншій мірі визначають рамки творчості. Перш ніж зупинити вибір на схемі освітлення і формі самих світильників у ванній, потрібно врахувати:
- розміри приміщення для розрахунку кількості приладів;
- колірну гамму обробки, сантехніки та меблів;
- можливість зонування кімнати за допомогою світла;
- наявність і розташування поверхонь з підвищеними показниками відбиття світла.
Як правило, стіни і підлога у ванній відбуваються дорогої керамічною плиткою. Тому ще до того, як майстри приступлять до чистової обробки, важливо продумати і здійснити прокладку проводки під плановані для монтажу пристрою.
ОСНОВНІ ВИМОГИ ДО ПРИЛАДІВ ОСВІТЛЕННЯ В ВАННИХ КІМНАТАХ
Позбавте себе від турбот по заміні ламп і світильників, заздалегідь подбавши про придбання якісного обладнання. Так, це обійдеться недешево, але заощадивши, через деякий час про це можна пошкодувати: недорогі світильники втрачають свою естетичність, виявляються не готовими до значних перепадів вологи і температур, які властиві ванних кімнат. Світильники повинні бути не тільки красиві, але і безпечні в електротехнічної частини.
Приступаючи до монтажу, слід врахувати ділянки, на які можуть потрапляти струменя води або бризки душа, а також:
- використовувати світильники, що мають ступінь вологозахисту не нижче IP24;
- в безпосередній близькості до ванною або душу можна встановлювати прилади не нижче 2 класу захисту від поразок струмом;
- в умовах підвищеної вологості оптимальним може стати використання низьковольтного 12-вольта обладнання;
- бажано, щоб всі металеві елементи світильників мали антикорозійне покриття або виготовлялися з нержавіючих матеріалів, а їх гріються частини повинні захищатися плафонами.
Підбираючи лампи в світильники, слід врахувати їх колірну температуру. Наприклад, холодні джерела світла надають тілу неприродну блідість і можуть спотворити кольору при накладенні макіяжа. Розраховуючи кількість приладів, слід виходити з того, що на кожен квадратний метр припадає по 12 Вт потужності ламп. Наприклад, на 10 кв.м. в ідеалі повинно монтуватися два пристрої із загальною потужністю ламп 120 Вт. Або десяток точкових світильників з джерелами світла по 10 Вт кожен. Якщо взяти до уваги СНиП, то для ванної норма освітленості становить 50 Лк, але багато хто воліє забезпечувати світло в такому ж обсязі, як і в житлових кімнатах - 150 Лк.
ДЕКОРУВАННЯ СВІТЛОМ
Для створення особливої атмосфери у ванній кімнаті, крім цікавих рішень з облаштування світильників, які забезпечують функціональний світло, монтують освітлення, яке не несе на собі ніякої корисної навантаження. Його призначення - стати прикрасою інтер'єру. Підсвічування може монтуватися в нішах, вікнах, дзеркалах, екранах, на ступенях і в підлозі, під ванною, умивальником і т.д. Існують навіть оздоблювальні матеріали, в які монтуються світлодіоди. Як правило, їх потужність невелика - до 5 Вт, але виглядає така ванна кімната дуже ефектно.
ПІДСВІЧУВАННЯ І ОСВІТЛЕННЯ ДЗЕРКАЛ
Центральним об'єктом композиції у ванній кімнаті є дзеркало: в нього ми дивимося, вмиваючись, з його допомогою упорядковуємо зачіску, накладаємо маски і макіяж, контролюємо процес гоління і чищення зубів. Саме тому зона, в якій розташовується цей предмет, повинна бути підсвічена особливо інтенсивно. З цією метою передбачаються бічні світильники, але найчастіше дзеркала комплектуються світлодіодним підсвічуванням по периметру, або вбудованими світильниками, інтегрованими безпосередньо в дзеркальне полотно. Знову ж таки, слід заздалегідь підвести проводку для забезпечення харчування додаткових джерел світла.
У дзеркал повинні розташовуватися захищені від вологи світильники зі свіченням ламп, максимально повторює природний спектр денного світла. Це можуть бути бра або канделябри, вбудовані в підготовлені ніші або навісні світильники, які можна монтувати після закінчення чистової обробки. Монтуючи такі прилади, слід забезпечити легку доступність для їх обслуговування і заміни ламп.