Освітлення для складу - як його підібрати?
Освітлення промислових об'єктів, до яких відносяться і складські приміщення, має суттєві відмінності від вимог, що пред'являються до підсвічування в будинках і квартирах. Аналогічними є лише питання дотримання електротехнічних і протипожежних вимог. На перший план для місць зберігання сировини, товарів, продукції виходить забезпечення достатнього рівня освітленості і зручності доступу до одиниць зберігання в будь-який з точок приміщення. Високі стелі, великі обсяги таких залів диктують свої умови, які викладені в регламентних документах СНиП.
- прийомні;
- навантажувальні;
- експедиторські;
- зберігання;
- сортувальні та пакувальні;
- низькотемпературні;
- АГЧ.
КЛЮЧОВІ МОМЕНТИ ОБЛАДНАННЯ СКЛАДІВ СВІТЛОВИМИ ПРИЛАДАМИ
Як правило, місця зберігання відносяться до приміщень закритого типу, відповідно, обов'язковою умовою їх експлуатації є обладнання достатньою кількістю освітлювальних приладів, організація безпечної та ефективної схеми їх підключення до магістральних і автономних джерел енергії.
В силу специфіки такі будови рідко обладнуються вікнами. Навіть якщо вони є, то їх розміри мінімальні і розташовуються на солідній висоті з метою запобігання проникнення в приміщення зловмисників. До того ж, багато власників сховищ встановлюють на них решітки, ставні, які знижують і без того слабке природне освітлення. Наявність стелажів, нагромадження коробок ще більше погіршує ситуацію з комфортним доступом до матеріалів і товарів, що перебувають на зберіганні. Всі ці фактори стали підставою для обов'язкового облаштування таких майданчиків ефективними світильниками.
При розрахунках кількості та типу обладнання, також враховуються:
ОСНОВНІ ВИМОГИ, ЩО ПРЕД'ЯВЛЯЮТЬСЯ ДО СИСТЕМИ ОСВІТЛЕННЯ
Світло в сховище не просто повинен бути: необхідно, щоб він створював комфортну обстановку для обслуговуючого персоналу. Для цього існує ряд нормативів за такими показниками, як:
ВИДИ ОСВІТЛЕННЯ
Для строений подобного типа в схеме должны присутствовать две цепи, обеспечивающие рабочий свет и аварийную подсветку. В первом случае это приборы, устанавливаемые вне зависимости от наличия окон. Чтобы свет был равномерным, светильники монтируются к потолку, на предназначенных для этих целей подвесах, на фермах перекрытий и опорных колоннах. Согласно установленным нормативам, показатели освещенности должны быть от 75 до 20 Лк (соответственно, при напольном и стеллажном способе складирования).Аварийный свет нужен при отключении основных осветительных приборов. Его назначение – обеспечить безопасность путей эвакуации работников в случае пожара, либо какой-либо другой чрезвычайной ситуации. Существуют стандарты уровня освещенности для помещений и открытых площадок – соответственно 2 и 1 Лк.Виды и особенности выбора светильниковДля обеспечения освещения промышленных зданий используется несколько видов светильников, каждый из которых имеет свои плюсы и минусы. 1. Лампы накаливания. Недорогие, мгновенно выдают максимальный поток излучения, не создают электромагнитных помех. В то же время высокий расход электроэнергии, сильный нагрев и небольшой срок службы, особенно в помещениях с высоким уровнем влажности, запыленности, опасные разрывы стеклянной колбы – стали теми причинами, по которым такие лампы были запрещены для использования в странах ЕС. Активно исчезают они и из нашей жизни. 2. ДРЛ: дуговые люминофорные. Дешевые, компактные, с хорошим уровнем светоотдачи. На максимум мощности выходят через 10-15 мин. после включения. Издают гул в процессе работы и имеют в своей конструкции ртуть. Не используются с датчиками. 3. Люминесцентные. Имеют хорошую светоотдачу, мало нагреваются, долговечные. Работают с парами ртути, ощутимый эффект мерцания, и старение с понижением яркости.
ПЕРЕВАГИ СУЧАСНИХ СКЛАДСЬКИХ СВІТИЛЬНИКІВ
Лампи розжарювання, потужні дугові ртутні - це застарілі, і, як показує практика, небезпечні джерела світла. Тому більшість сучасних сховищ обладнуються приладами на основі LED-технологій. Це ідеальний варіант для приміщень різної площі, на зберіганні в яких перебувають матеріальні цінності. Таке обладнання має ряд переваг, які забезпечують оптимальний світловий режим, і не викликає питань у контролюючих органів. До числа переваг світлодіодних світильників відносяться:
- високий рівень енергозбереження;
- електротехнічна і пожежна безпека - вони стійкі до перепадів напруги, не вибухають і не б'ються;
- відсутність екологічно шкідливих компонентів в конструкції;
- оптимальний температурний режим роботи без критичного нагрівання повітря, що особливо важливо при зберіганні продуктів харчування, а також в холодильних камерах;
- здатність роботи в широкому діапазоні температур навколишнього середовища від мінус 40 до плюс 60 ° С;
- тривалий термін служби - до 70 тис. годин.
Що стосується основних функцій інтенсивності і рівномірності освітлення, то і тут LED-світильники займають лідируючі позиції